1. JAK VYBRAT PÁNSKÉ LEDNÍ BRUSLE

BotaPánské lední brusle (neboli kanady) jsou typické svou pevnou konstrukcí, která musí nohu pevně držet, ale noha nesmí být moc sevřená. Lední brusle vybíráme tak, aby byly v dané cenové kategorii pokud možno co nejpevnější a zároveň pohodlné. Pokud chcete svým nohám dopřát opravdové pohodlí, zvolte brusle na led vyrobené z materiálu, který má termoregulační vlastnosti.


Nůž


Pánské nože jsou oproti dámským mírně zakulacené a bez zoubků. Nože v plastovém držáku jsou zbroušeny do žlábku pro rychlý a efektivní odraz. Nože vybíráme hlavně podle kvality materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Levnější modely jsou vybaveny noži z uhlíkové (karbonové) oceli. Lepší nože jsou z nerezové oceli zabraňující korozi nožů. Některé nože mohou být odlehčené s perforací.
2. JAK VYBRAT DÁMSKÉ LEDNÍ BRUSLE


Bota


Krasobruslařská bota je vyrobena z přírodní nebo syntetické kůže, pata a kotníky jsou vyztuženy. Boty by měly co nejvíce přiléhat k noze a ideálním tvarováním vnitřku minimalizovat volná místa v ní.
Jazyk boty je vyztužen a zabraňuje zařezávání tkaniček do nártu nohy.


Nůž

Ženy mají speciální nože se zoubky určené pro specifický ženský jízdní styl. Nože vybíráme hlavně podle kvality materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Levnější modely jsou vybaveny noži z uhlíkové (karbonové) oceli. Kvalitní nože jsou vyrobeny z nerezavějící oceli.


Pohodlí


Požadavky na pohodlí bývají často doplněny o přání mít brusle zateplené kožíškem. Zvýšený nárt opatřený syntetickým kožíškem kromě toho, že hřeje, také lépe drží nohu v brusli.
U zapínání převládají klasické šněrovací tkaničky.


Dámské softové brusle

Stále oblíbenější kategorií dámských bruslí jsou softové brusle, které jsou v podstatě spojením in-line bruslí a nožů se zoubky podobných dámským bruslím.


3. JAK VYBRAT DĚTSKÉ LEDNÍ BRUSLE


Dětské lední brusle s nastavitelnou velikostí

Pokud si vyberete tento typ bruslí, nemusíte mít strach, že dítě ze zimních bruslí vyroste a za rok budete kupovat brusle nové. U roztahovacích zimních bruslí stačí jednoduše zvětšit velikost a bruslíte dál.


Roztahovací systém dětských ledních bruslí

Na dnešním trhu naleznete množství modelů dětských ledních bruslí, které mají možnost nastavení velikosti podvozku. Roztažení bruslí až o 4 čísla se u našich modelů dělá pomocí rychloupínacího systému nebo tlačítka (viz obrázky).


* systémy nastavení velikosti pomocí rychloupínáku a tlačítkaDětské hokejové brusle

Pro malé hokejisty nabízíme také hokejové brusle s nastavitelnou velikostí

nebo model bez nastavení, ve velikostech EUR 28-35.


Dívčí krasobrusle

Další skupinou jsou dívčí krasobrusle. Ty svou konstrukcí však nastavení velikosti neumožňují.


Konstrukce bruslí

Dětské brusle na led se vyznačují lehkou konstrukcí nejčastěji z odolného a lehkého plastu. Brusle jsou maximálně pohodlné, pevně drží nohu, ale přitom nikde netlačí.Kačenky

Kačenky jsou naprosto samostatná skupina speciálních dětských bruslí, které jsou celokovové nebo kombinované (kov + plast) a mají nastavitelnou velikost podvozku pomocí šroubů. Tyto brusle jsou určeny pro předškolní děti s malou velikostí nohy. Brusle se nepřipínají na nohu, ale přímo na botu dítěte pomocí kožených nebo textilních pásků s přezkou a spíše než bruslení se na nich děti seznamují se základy pohybu na ledě.


4. VELIKOST

Jedním z nejdůležitějších věcí při výběru ledních bruslí je zvolit správnou velikost. Softové brusle a brusle na rekreační bruslení mohou mít o malinko větší velikost, oproti bruslím používaných při hokeji, které musíme vybírat přesněji na nohu. Noha je při bruslení více zatěžována a proto je potřeba vybrat velikost bruslí o půl čísla nebo o číslo větší než běžnou obuv. Při zkoušení je dobré vždy použít ponožky, které budete nosit i při bruslení.POZOR: Před prvním použitím je potřeba nechat brusle nabrousit!